Rozhovor Haló novin s vedoucím kandidátky KSČM pro volby do zastupitelstva statutárního města Jaromírem Kohlíčkem
Teplický rodák, hodně roků sklář, poslanec sněmovny, poté dvě volební období poslanec Evropského parlamentu, dlouholetý zastupitel, dnes živnostník a lídr teplické kandidátky pro obecní volby. Manžel, otec, dědeček… Věčně neposedný člověk, který nelituje ukrojit z vlastního času ve prospěch lidí kolem sebe. To je Jaromír Kohlíček.
– Jak jste se k veřejné práci dostal?
Už coby pionýr jsem se projevil jako člověk, který rád něco organizuje a dělá mu to radost.
– To už je hodně dávno…
Teplice jsou pro mě klíčová záležitost, když jsem končil vysokou, nastoupil jsem do výzkumného pracoviště Sklounionu v Teplicích. Zůstal jsem ve sklárnách skoro 20 let. VOLBY DO OBECNÍCH ZASTUPITELSTEV 10. A 11. ŘÍJNA Teplice jsou centrem našeho sklářství, z paneláku jsem se díval přes údolí na několik skláren, chodil jsem pěšky ze sídliště pod Doubravkou do řetenického závodu. Ke komunální politice jsem se dostal už hodně dávno. Tehdy ještě fungovaly občanské výbory. Byl jsem jednatelem a jednal jsem na národním výboru, dnes obecním úřadě, a zařizoval opravu schodů, úpravu zeleně… Byla to dobrá praxe hned po nástupu do práce…
Teď už jsem šestnáctý rok zastupitelem KSČM v Teplicích. Naše úspěchy při komunálních volbách však nebyly velké. Po letošních bude mít zastupitelstvo 27 zastupitelů. Nyní má KSČM pouze tři z 33 zastupitelů. Přesto jsme obsadili výbory kontrolní a finanční. Takže účinnost našich tří mandátů je větší než svého času účinnost mandátů zelených ve sněmovně.
– A jak jste to dokázali?
Zní to jednoduše – vždy jsme kritizovali opatření ODS naprosto konkrétně, a navrhovali svá řešení.
– Co se vám v tomto období podařilo prosadit z programu KSČM?
Byl to nákup nízkopodlažních trolejbusů. Zároveň je samozřejmostí, že rozšiřujeme bezbariérové trasy. Z našeho programu je i cestování seniorů MHD zdarma. Ačkoli je MHD společná pro několik obcí v okolí, jen v Teplicích jezdí lidé nad 70 let bezplatně. Zatím se nám nedařilo prosadit dostatek míst pro všechny ve školkách, usilujeme také o to, aby nebyly příliš drahé.
– Jak nedostatek míst v mateřinkách řešíte?
Řešení se našlo, i když se někomu nemusí líbit. Ptali jsme se: Jste skutečně občany Teplic? Pokud ano, dostanete možnost umístit děti ve školce, nejste-li občany Teplic, nezlobte se… S vedením radnice jsme museli nakonec souhlasit, i když jsme nabídli řešení na rozšíření kapacit v rámci stávajících předpisů, což se někde povedlo. Tam, kde by byl nedostatek míst stále, máme nějaké volné prostory na prvních stupních základních škol.
– Jak jsou na tom Teplice s nezaměstnaností?
Nezaměstnanost pomalu postupně klesá, už nejsme mezi prvními pěti okresy v republice, které mají nejvíce lidé bez práce. Na jedné straně je to díky tomu, že sklárny na výrobu technického skla jedou dobře, stejně tak se s krizovou situací dobře vypořádávají porcelánky v Trnovanech i v Dubí. Některé další závody se po hlubokém propadu vzpamatovaly a průmyslová zóna hned vedle Teplic slušně funguje. To jsou určité předpoklady, ale je tu ještě spousta jiných možností – rozvoj lázní, které po kotrmelcích předminulé a předpředminulé vlády, utrpěly. A také rozvoj cestovního ruchu. Po přechodu kompetencí na město tu vidíme značné rezervy. Kvitovali bychom využití železnice pro místní dopravu. Podkrušnohorská (tzv. kozí) dráha byla víceméně odstavena a jsme rádi, že se vracíme aspoň k rekreační přepravě.
Povedlo se rozšířit chráněnou dílnu v Dubí, která se dnes rozšiřuje na řadu obcí (i mimo náš okres) Ústeckého kraje. Stále je však co vylepšovat. Je třeba se podívat na to, jak pomoci lázeňství v oblasti handicapovaných, Nové lázně byly proslulé jako léčebna dětí s pohybovými problémy. Zlepšit by se měla péče o zeleň, rozvoj, příp. dostavba sídlišť – některá byla výrazně zahuštěna a jsou tam velké problémy s kriminalitou (zejména v Trnovanech). Teplický okres měl největší výskyt kriminality z někdejšího Severočeského kraje. Společně s Libercem jsme v kraji bohužel stále »na špici«. Spolupráce s Policií ČR má ještě stále rezervy. U nás se vaří hodně »perníku«, zejména v Trnovanech, a je třeba přijmout účinná opatření.
Rezervy máme v územním plánu a navazujících dokumentech. Problémy vyvrcholily tím, že máme dva velké obchodní domy uprostřed města, přímo proti sobě. Kromě toho se plánují některé velmi extravagantní stavby do částí města, které předtím měly jasně stanovenou výškovou linii zástavby. V současnosti tam jsou návrhy na patnácti i dvacetipatrová monstra, což se mi nelíbí. Také se neřeší systém obchvatných komunikací kolem Teplic. Dříve či později bude D8 dostavěna a hlavní přivaděč bude nejen od Bystřan, ale i ve směru od Ústí. Obchvatné komunikace nejsou zaneseny ani do územních plánů okolních obcí, a kromě Kladrubské spojky se dál nepostoupilo.
– S čím za vámi lidé nejčastěji přicházejí, co jim v Teplicích chybí?
Největšími problémy jsou zaměstnanost, životní prostředí na sídlištích, mimoškolní dětská činnost, dětská zařízení, přístupná dětská hřiště apod. Chybí nám i jesle. Třeba jako součást mateřské školy pro děti od dvou let. Registrujeme i problémy starších spoluobčanů, občas se proslýchá, že to či ono by mělo fungovat jinak než jako městské zařízení. Měli bychom se podívat na to, jestli není ve městě moc heren, i na to, jak omezit závadové aktivity, které jsou s tím spojeny. A rádi bychom pokračovali v obrovské kulturní tradici, protože Teplice byly vždy považovány za salon Evropy, chtěli bychom, aby se vylepšil kulturní image města. S tím souvisí i mezinárodní vztahy, nemáme dnes žádné oficiální družební město. Rádi bychom navázali na to, co bylo v minulosti, a tyto vztahy rozvíjeli.
– Teplicím se říká Kuberov podle primátora a senátora Jaroslava Kubery (ODS). Jak se jim bude asi přezdívat po komunálních volbách 2014?
Jaroslav Kubera má relativně dobrý zvuk u řady obyvatel, protože realizoval některé části našeho programu.
– To myslíte vážně?
Úplně vážně. Nákup nízkopodlažních dopravních prostředků pro MHD, kde jsme si trolejbusy jako město ponechali, ačkoli je jinak autobusová doprava privatizovaná, je dobrý tah. A je to z programu KSČM. Ale podle mě je už třeba, aby si mohl Jaroslav Kubera užít senátního mandátu a v klidu si vychutnat, jaké to je, když může pro město něco dělat z pozice legislativce, nikoli jen v exekutivní poloze. Na podporu věcí, které dělá město, nemá v Senátu dost času, což chápu.
– Jakou šanci ve volbách má v Teplicích KSČM?
Pozici máme dobrou. Za úspěch bychom považovali, kdyby se podařilo získat minimálně čtvrtinu z 27 mandátů v zastupitelstvu, za velký úspěch bychom považovali, kdyby se podařilo sestavit povolební levicovou koalici. A za úplně vynikající bych považoval, kdyby se nám po volbách a sestavení koalice podařilo zásadní věci z našeho programu protlačit do čtyřletého programu na rozvoj města. Jde o věci, týkají se dopravy, zaměstnanosti, dětí, mládeže a starších občanů
Napsat komentář