KSČM - Ústeckého kraje. KSČM - centrální.

THERESE, JEDINĚ THERESE…

Kdysi jsem měl rád mayovky, což u mé generace asi není nic zvláštního. V době kdy jsem je čítal, byla hitem písnička „ Tereza, jedině Tereza…“. Nikdy by mě nenapadlo, že někdy bude možné tyto dva pojmy spojit.

            Theresa May, žena, která pověst skvělé vyjednavačky získala již na pozici ministryně vnitra a nyní je třetí měsíc ministerskou předsedkyní Spojeného království, sice nezpívá, ale její zvučný hlas, perfektní výslovnost spolu s notnou dávkou sebevědomí mohou připomínat právě hrdiny z knih Karla Maye.

            Již úvod jejího vystoupení na programové konferenci Konzervativní strany byl zajímavý. „Řekla jsem, že vláda, kterou vedu, se nebude řídit zájmy privilegované hrstky, nýbrž zájmy rodin obyčejných pracujících, lidí, kteří mají práci, ale nemají vždy jistotu práce, lidí, kteří vlastní svůj dům, ale mají starost, jak ho budou splácet, lidí, kteří jakžtakž vyjdou, ale mají starosti s životními náklady.“

Tolik sociálních ohledů bych u konzervativního politika ještě nedávno neočekával. Po přečtení hesel pravicových stran kandidujících do krajských voleb v naší republice a po nedávném sdělení J. C. Junckera v Evropském parlamentu („EU je málo sociální“) mne již hned tak něco nepřekvapí.

            Z projevu premiérky jsem se dozvěděl, že Velká Británie bude i nadále velká. Královna zruší zákon z roku 1971, stanovující nadřazenost legislativy EU nad britskými zákony, a to od data, kdy Spojené království opustí Evropskou Unii. Proces odchodu z EU je nevratný a vzácnou unii čtyř národů zvanou Spojené království paní premiérka nikdy nedovolí nacionalistům rozdělit. Velmi zajímavé je i tvrzení, že právě Konzervativní strana prosadila sociální spravedlnost a zachránila důvěru k britské ekonomice.

Článek 50 Lisabonské smlouvy bude aktivován do března příštího roku a tím vláda získá čas na přípravu vyjednávací strategie. Aktivaci článku provede vláda, nikoliv Horní či Dolní komora parlamentu. Pro vyjednání vztahů s EU nechce ani“ norský“, ani „švýcarský“ model. Nechce ani volný pohyb osob.

            „My si sami, podle našeho, zvolíme vše, od způsobu označování potravin až po kontrolu imigrace.“ Řada zemí, včetně Kanady Číny. Indie již sdělila, že uvítají rozhovory o smlouvě o volném obchodu. Rozhovory s Austrálií i Novým Zélandem na toto téma již byly zahájeny.

            Přesvědčení o důležitosti „globální Británie“ působí trochu nabubřele. Nejrychleji rostoucí ekonomika z G 7, nejlepší armáda, nejlepší tajné služby, nejvíce laureátů Nobelovy ceny hned po USA, nejlepší geografická poloha a jazyk používaný na celém světě. Paní ministerská předsedkyně je prostě přesvědčena, že vše se dá hravě zvládnout a Británii čeká pod jejím vedením skvělá perspektiva.

            Tolik optimismu a sebevědomí bych přál i našemu premiérovi.

                                                         Jaromír Kohlíček